Спеціалізована насосна компанія "ТЕХНОМАШ" пропонує статтю:
Вибір джерела водопостачання
Вибір джерела є одним з найбільш відповідальних завдань при облаштуванні системи водопостачання, оскільки воно визначає значною мірою характер самої системи, наявність у її складі тих чи інших споруд, і як наслідок, вартість і будівництва, і експлуатації.
Вимоги до джерела водопостачання
Джерело водопостачання повинно задовольняти наступним основним вимогам:
-
забезпечувати отримання з нього необхідної кількості води, з урахуванням зростання споживання води в перспективі розвитку об’єкту;
-
забезпечувати безперебійність постачання водою споживачів;
-
давати воду такої якості, яка найкращим чином відповідає потребам споживачів або дозволяє досягнути бажаної якості шляхом простого та дешевого її очищення;
-
забезпечувати можливість подачі води на об’єкт з найменшими затратами ресурсів;
-
володіти такою потужністю, щоб забір води з нього не порушував сформованої екологічної системи.
Правильне вирішення питання про вибір джерела водопостачання для кожного окремого об’єкту вимагає ретельного вивчення та аналізу водних ресурсів району, в якому розташований об’єкт.
Класифікація джерел водопостачання
Практично всі природні джерела води, які використовуються з метою водопостачання, можуть бути віднесені до трьох основних груп:
-
поверхневі джерела;
-
підземні джерела;
-
штучні джерела.
Поверхневі джерела
До поверхневих джерел водопостачання відносяться:
-
моря або їх окремі частини (заливи, протоки),
-
водотоки (річки, струмки, канали),
-
водойми (озера, ставки, водосховища, обводнені кар’єри),
-
болота,
-
природні виходи підземних вод (гейзери, джерела),
-
льодовики та сніжники.
Характерними якостями річкової води є відносно велика мутність (особливо в період паводків), високий вміст органічних речовин, бактерій, досить часто – значна забарвленість. Поряд з цим, річкова вода характеризується звичайно відносно малим вмістом мінеральних солей та, зокрема, відносно невеликою жорсткістю.
Вода озер, як правило, відрізняється значно малим вмістом зважених речовин (тобто, малою мутністю, або іншими словами – великою прозорістю), окрім прибережної зони, де мутність води збільшується в результаті збурення. Ступінь мінералізації озерної води може відрізнятись в різних місцях досить суттєво.
Поверхневі джерела характеризуються значними коливаннями якості води та кількості забруднень в окремі періоди року.
Якість води річок і озер значною мірою залежить від інтенсивності випадання атмосферних опадів, танення снігів, а також від її забруднення поверхневими стоками та стічними водами міст і промислових підприємств.
Сезонні коливання якості річкової води досить часто бувають надто різкими. В період повені сильно зростає мутність та бактеріальна забрудненість води, але, як правило, зменшується її жорсткість.
Підземні джерела
До підземних джерел відносяться:
-
басейни підземних вод,
-
водоносні горизонти.
Підземні води, як правило, не містять зважених речовин (тобто, є досить прозорими), і, зазвичай, безбарвними.
Артезіанські води, які перекриті зверху водонепроникними породами, є захищеними від потрапляння проникаючих з поверхні землі забруднених стоків, і тому характеризуються високими санітарними якостями. Аналогічними якостями часто характеризуються і джерельні води.
Поряд з цими позитивними якостями, підземні води є часто досить мінералізовані. Залежно від характеру розчинених у них солей, вони можуть мати ті чи інші негативні властивості (підвищена жорсткість, наявність неприємного присмаку, вміст речовин, які шкідливо впливають на організм людини).
Штучні джерела
До штучних джерел водопостачання можна віднести промислові опріснювальні установки, які використовуються, наприклад, у Ізраїлі та Арабських Еміратах.
<<< Повернутись