Спеціалізована насосна компанія "ТЕХНОМАШ" пропонує статтю:
З водою та без. Каналізація заміського будинку
Установки відведення стоків
Установки Sololift
Насоси DRENO
Каналізація та дренаж
Як правило, немає можливості підключити заміський будинок до централізованої каналізації. Тому проблему очищення та скидання стічних вод доводиться вирішувати колективно (із сусідами по котеджному містечку), або ж обмежитись індивідуальною очисною установкою.
Завдання видалення використаної води вирішується за допомогою малогабаритних занурюваних насосів, які, залежно від моделі, призначені для відкачування побутових стоків різного ступеню забрудненості (в тому числі з дренажних колодязів, котлованів). Такі насоси часто комплектуються поплавковим вимикачем, який запускає та зупиняє їх, залежно від рівня води (крім того, сучасні моделі провідних виробників насосів оснащуються захистом від перегріву та роботи насухо).
Для видалення стоків з кухонь, ванних, душових кабінок і туалетів встановлюються компактні збірні резервуари з полімеру, які закріплюються під раковиною або за унітазом.
Коли резервуар заповнюється, автоматичний пристрій з пневматичним реле та зворотним клапаном включає насос з ріжучим механізмом, який відкачує стічні води у каналізаційний стік. Такі установки не вимагають спеціального обслуговування, оскільки їх конструкція забезпечує самоочищення. Також виключається можливість проходження неприємних запахів – установки оснащуються вугільним фільтром та зворотним клапаном.
Далі вода поступає в систему очищення. Залежно від застосованої схеми, споруди для очищення побутових стічних вод можна умовно розділити на 2 основних типи:
Очищувачі першого типу є найдешевшими і діють за принципом відстійників. У септику відбувається відстоювання стічних вод та часткове бродіння в анаеробних умовах (тобто, за відсутності кисню). Так стічні води очищаються лише на 50%, після чого вимагається їх доочищення в спорудах підземної фільтрації, тобто, шляхом фільтрації в ґрунт. При спусканні стічних вод до 1 м3 за добу застосовуються фільтрувальні колодязі, при більшій продуктивності – поля підземної фільтрації.
При низькому рівні ґрунтових вод і наявності добре фільтруючого ґрунту (супісків та пісків) – це є просте та дешеве вирішення проблеми очищення стічних вод. Проте, скидання слабо очищених вод швидко забруднює (замулює) навіть ґрунти, які характеризуються гарними фільтруючими властивостями, і раз у 5-8 років споруди підземної фільтрації необхідно відкопувати, замінювати або промивати щебінь та прилягаючий шар ґрунту, який втратив свої фільтруючі властивості.
Якщо переважають слабо фільтруючі ґрунти, доводиться облаштовувати штучні фільтраційні споруди: фільтруючі траншеї або піщано-гравійні фільтри. В спеціально насипаному шарі піску відбувається фільтрація, а очищена вода збирається за допомогою дренажних трубопроводів. Однак, при високому рівні ґрунтових вод (менше 2,5 метри) такі споруди є неефективними.
Серед власників заміських будинків більшою популярністю користуються установки із застосуванням біологічних методів очищення, які очищають стічну воду на 90% і більше. При такому рівні очищення допускається її скидання на рельєф місцевості: в яр, придорожню канаву, фільтруючу траншею (дренажний колодязь). За рахунок високого рівня очищення забруднення фільтруючого підземного шару в цьому випадку є мінімальним.
В таких установках для окислення забруднень використовуються аеробні мікроорганізми, які бувають плаваючими (активний мул) або прикріпленими (біоплівка). Щоб колоніям бактерій, які утворюють біоплівки, можна було закріпитись та розвиватись, застосовується затоплене завантаження (керамзит). Але слід мати на увазі, що для ефективної роботи систем біологічного очищення власникам часто доводиться обмежувати застосування в будинку засобів для чищення, миючих засобів та інших реагентів, які містять підвищені концентрації хлору, формальдегіду та інших токсичних речовин, здатних знищити працюючі в установці мікроорганізми.
На завершення
Отже, сучасні автономні системи водопостачання та каналізації дозволяють зробити життя у заміському будинку таким же комфортним, як і в міській квартирі. Навіть власники зі скромними фінансовими можливостями можуть дозволити собі обладнати невеликий дачний будиночок надійними та легкими в експлуатації водопідйомними установками, які значно полегшують дачний побут. Але в кожному конкретному випадку доводиться вирішувати завдання підбору оптимальної конфігурації обладнання, з урахуванням потреб власників будинку та локальних особливостей – в першу чергу по продуктивності водопідйомного та очисного обладнання. Щоб уникнути розчарувань та необхідності витрачати додаткові кошти на модернізацію обладнання (наприклад, запізно виявивши, що обраний насос не відповідає вимогам системи), варто купувати якісне обладнання солідних компаній-виробників.
<<< Повернутись